Emlak Konut

EMLAK KONUT GYO Genel Müdür Mesajı

Değerli Ortaklarımız,

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın saygıdeğer yatırımcıları ve pay sahipleri, değerli iş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarım,

Yakın dönemde ulusal ve uluslararası düzeyde piyasalarda yaşanan beklenmedik gelişmelere rağmen, 2017 yılında uygulamaya alınan mali politikalar, yatırım teşvikleri ve Hazine Müsteşarlığı destekli Kredi Garanti Fonu sayesinde, Türkiye ekonomisi 3. Çeyrekte %11 büyümeyi başarmıştır. Ülkemizin dünyanın en fazla büyüyen ekonomilerinden biri olarak 2017 yılını, %6-%7 aralığında bir büyüme oranı ile kapatması yüksek ihtimal olarak görülmektedir.

Türkiye gayrimenkul sektörü özelinde ise 2017 yılında, yüksek faiz ve döviz kurundaki dalgalanmalara rağmen 1.4 milyon adet üzerinde konut satışı ile bir önceki yıla göre %5 büyüme yakalanmıştır. Emlak Konut olarak 2016 yılında gerçekleşen hain darbe girişiminin ardından başlattığımız, gayrimenkul sektörünün ve hatta ülke ekonomisinin canlanmasında büyük katkısı olan kampanyalar ile 2017 yılında 1.093 milyon m² brüt alana karşılık 7.7 milyar TL hasılat ile tarihimizin en yüksek satış başarısını elde ettik. Bu sonuçlar sadece işimizin dayanıklılığını göstermekle kalmadı aynı zamanda stratejik yaklaşımımızın bu tür sorunlara nasıl cevap verebildiğini de kanıtlamış oldu.

2014-2016 yıllarında ortalama 1 milyon m2 ’ye karşılık 5.6 milyar TL ön satış değeri elde edilmiş, 2017 yılında ise bir önceki döneme kıyasla %30 daha yüksek performans ile 7.7 milyar TL ön satış değeri elde edilmiştir.

2017 yılı, bünyesinde villa, ticari alan ve alışveriş merkezi gibi nitelikli ve nispeten daha büyük bağımsız bölümler bulunduran proje satışlarının yoğun olduğu bir dönem olması sebebi ile satışlarda adet bazında azalma eğilimi oluşmasına rağmen büyüklüğü 1 milyon m2 ’nin üzerinde satış gerçekleşmiştir. Yıl içerisinde konjonktürel dalgalanmalara rağmen şirketimiz tarihsel satış performansını sürdürmeyi başarmıştır.

Özellikle 2017 yılında inşaatları büyük oranda tamamlanmış ve 2018-2019 yıllarında tamamlanacak projeleri incelediğimizde; 2017 yılı projelerinde üretilmiş 10.243 adet bağımsız bölümün 9.291 adedi satılmıştır. 2018 yılı projeleri için 9.474 adet bağımsız bölümün %70’den fazlasının satışı bugün itibarıyla tamamlanmıştır. 2019 yılında ise tamamlanmasını planladığımız projelerin ön satışı bugün itibariyle %41’e ulaşmıştır. Bu doğrultuda projelerin ön satış hızının inşaat ilerleme hızına paralel veya daha yüksek seyrediyor olması, Emlak Konut projelerinin stok biriktirmeden, projeyi ön satışlarla finanse ederek tamamladığı anlamına gelmektedir.

Emlak Konut olarak, 2017 yılında yaklaşık 13 milyar TL toplam satış geliri hedeflediğimiz arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı ihalelerinden 2 milyar TL üzerinde asgari şirket payı toplam geliri taahhüdü alma başarısı gösterdik ve 1.8x çarpanla ihale takvimini tamamladık.

Faaliyetimizin temel taşlarından biri olan arsa alımlarına 2017 yılında da devam etmekle birlikte daha öncesinde envanterimizde olan bazı arazilerin satışını yaparak Şirketimizin nakit akışı pozisyonunu iyileştirdik. Böylelikle dinamik olarak güncellediğimiz arsa portföyümüzü daha kapsamlı projeler için hazır hale getirmiş olduk. Bugün itibari ile şirketimiz 4,83 milyar TL değerinde 6,13 milyon m2 arsayı portföyünde bulundurmaktadır.

2017 yılında inşası tamamlanan birçok önemli projemiz sayesinde yıllık bazda toplam net karımızı öngörülerimizle uyumlu olarak 1,76 Milyar TL seviyesinde gerçekleştirdik. Emlak Konut Yönetim Kurulu olarak, SPK tebliğ ve düzenlemeleri uyarınca 2010 yılından bu yana sürdürdüğümüz %40 kâr dağıtım politikamıza, Genel Kurulda onayı ile devam etmek istediğimizi bir kez daha buradan ifade etmek istiyorum.

Şirket olarak yeni yıla dönük hedeflerimizi de bildiğiniz gibi açıkladık. Bu hedeflerimizi kısaca 7,3 Milyar TL satış değeri ve 830 bin m2 satılabilir alan büyüklüğü olarak belirledik. 2018 hedefleri hazırlanırken Şirketimiz tarihsel satış performansı ışığında, günümüz ve 2018 için öngörülen piyasa şartları detaylı değerlendirilerek, devam eden projelerimizin 2018 satış projeksiyonları üzerinde incelikle çalışıldı. Bunun yanında 2017 yılında ihalesini gerçekleştirdiğimiz arsalar üzerinde inşa edilecek projelerin 2018 yılında muhtemel gerçekleştirilecek olan lansmanlar ile birlikte başlayacak olan ön satışları bir bütün olarak değerlendirilmesi ile satış hedeflerimizi belirledik. Şirketimizin belirlenen bu hedeflere ulaşacağına inanıyorum.

Sektörümüzün lokomotif firması olmanın bizlere vermiş olduğu sorumlulukla çalışmalarımıza tüm azmimizle devam ediyoruz. İhalesini tamamladığımız ve devam eden projelerimiz ile şirketimizin önümüzdeki 5 yıl istikrarlı büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz.

Sözlerimi noktalarken, Emlak Konut Genel Müdürü olarak, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına siz değerli ortaklarımızı selamlar, tüm ülkemize bizlere verdikleri katkılardan ötürü teşekkür eder, çalışmalarımızda emeği olan herkese başarılı bir yıl dilerim. 

 

Saygılarımla

Murat KURUM