Emlak Konut

EN AR

Tamamlanan Proje

EMLAK KONUT BAŞAKŞEHİR EVLERİ 2

İstanbul’un önemli gelişme alanlarından biri olan Başakşehir ilçesi, Kayabaşı Mahallesi 458-20 parselde tasarlanan proje süreci, TOKİ ve Emlak Konut birlikteliğiyle 2014 yılı Mayıs ayında "7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe" adıyla, açılan ulusal bir mimari proje yarışmasıyla başlamıştır.

 
Çok katmanlı bir tasarım yaklaşımı ile ele alınan projede, fiziksel koşulların doğru bir şekilde kullanılmasının yanında, kendi içinde özgün bir sosyal çevre yaratacak bir tasarım oluşturulmaya çalışılmıştır. Toplamda 11 blok olmak üzere 2 farklı plan tipolojisine sahip blokların (A-eğime dik konumlanan ve B-eğime paralel konumlanan) konumlanış biçimleri bahçe alanından maksimum düzeyde yararlanılarak her bir dairenin ortada yaratılan iç avlulara ya da arazi önünde, yanında yer alan yeşil alanlara bakış vermesidir. Proje, kotlara oturtulmuş avluları, içerisinde barındırdığı yarı açık ve kapalı mekânları, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları, yansıma havuzları, tırmanma duvarı, ışık kuleleri ve “komşuluk” ilişkilerini destekleyecek buluşma mekânları ile farklılık yaratmaktadır. Bahçe kotunda yaratılan çift kat yüksekliğindeki geçişlerin en önemli amacı projenin etrafında yer alan yol ile avlu bağlantısının kuvvetlendirilmesi ve projenin her noktasından avlulara kolaylıkla ulaşımın sağlanmasıdır. Fonksiyonel olarak tasarlanmış bu geçitler aynı zamanda avlulara geçişlerde farklı perspektifler sağlayarak zenginleştirilmiş bir mimari yaklaşım sergiler. Geçirgen ve gözenekli mimari yapısı ile kendini diğer projelerden farklılaştıran projede, her bir tasarım elemanı daha yaşanabilir, konforlu ve keyifli yerler oluşturmaktadır. Her biri düşünülerek tasarlanmış proje detaylarından bir diğeri de avlu boyunca dolanan mikro-klima etkisi yaratan ve su oyunlarını içinde barındıran su elemanlarıdır. Açık alandaki bu su elemanı, sosyal tesis olarak tasarlanmış, avlular ile direk ilişkilenen kapalı alanda, kapalı yüzme havuzuna dönüşmektedir. Kapalı yüzme havuzu ile birlikte hizmet verecek fitness, sauna, hamam ve diğer spor alanları tamamen site sakinlerine yıl boyu hizmet edecektir.

 

Açık alanlar ile harmonik bir şekilde uyum sağlayan kapalı alanları oluşturan daire blokları mümkün olduğunca, az katla insan ölçeğinde olacak şekilde tasarlanmıştır. Farklı kat planları ve daire planları oluşturularak her türlü kullanıcı ihtiyacının karşılanması sağlanmıştır. 2+1, 3+1, 4+1 ve dubleks seçeneklerinin yanında, bahçe terası, çatı terası, açık ve kapalı balkon alternatifleri yaratılarak kullanıcıya kendine ait mekânsal seçim şansı da tanınmıştır. Mahalle ve sokak yaşam alışkanlıklarının devamlılığının balkon ve cumbalarla yaşatılması amaçlanmış ve farklı daire tiplerinin plan düzleminde farklı yerlere dağıtılmasıyla cephe zenginliği sağlanmıştır. Her katta dairelerin farklı şekilde planlanmasıyla da çeşitli aile yapılarının aynı katta buluşmasına olanak tanınmıştır. Buradaki en önemli yaklaşımlardan birisi de; insanların ait oldukları yaşam alanlarını, kendilerine bir yuva olarak benimsemeleri olacaktır.

 

Konut iç mekânları yeterli büyüklükte ve konforda planlanmıştır. Türk aile tipinin bütün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlanan daireler aynı zamanda çağdaş ve günün ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir. Tipolojisi itibariyle; yapılan bütün konutlar, gereksinimlerini geniş bir yelpazede belirleyip bunlara cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Daire tiplerinde de görüleceği gibi, mekânlar hiç bir yer kaybının olmayacağı şekilde planlanarak; her konutta (biri ebeveyn banyo olacak şekilde) iki banyo, çamaşır yıkama nişi, mutfak ve oturma ile ilişkilendirilmiş geniş bir balkon, ferah ve büyük bir yaşam alanı, geniş yatak odaları ile donatılmıştır. Farklı kotlarda planlanan bloklara ait her bir daire için bodrum katlarda yeterli depo ve teknik alanlar bulunmaktadır. Yine kotlara göre planlanan, rahat giriş ve çıkışları ile açık ve kapalı otoparklar, hem site hem de misafir araçların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanmıştır. Tüm otopark alanları ilgili oldukları blok ile doğrudan bir asansör ve merdiven yardımı ile yaşam alanlarına bağlanmıştır. Projenin bir diğer önemli özelliği, çok eğimli bir arazide yer almasına rağmen; engellilerin, yaşlıların ve bebekli bayanların her noktaya kolaylıkla ulaşabilecekleri rampalar ve asansörlerin konumlandırılmasıdır. Bu sayede projede tüm erişim problemleri çözülmüş ve bütüncül olarak her noktadan erişilebilir bir tasarım yaratılmıştır.

 
Her bir detayı kullanıcı öncelikli olacak şekilde tasarlanan projemiz fiziksel ve sosyal mekânları ile yeni sahiplerine keyifli ve huzurlu bir yaşantı sağlayacaktır.

 

PROJE ÖZELLİKLERİ 
Radye jeneral temel Depreme dayanıklı bina tasarımı ve inşaatı Çocuk oyun alanları, dinlenme alanları ve yürüyüş parkurları Proje genelinde geniş yeşil alan Sosyal Tesis (Kapalı Yüzme Havuzu, Spor salonu, sauna, hamam) Planlı peyzaj ve otomatik sulama sistemi Bloklarda projesinde belirtilen sayıda asansör Asansörlerle otoparktan katlara ulaşım Mantolama ısı yalıtımı Tüm ortak alanlarda % 100 yedekli enerjiyi sağlayacak kapasitede jeneratör sistemi Site genelinde; çevre aydınlatmaları Merkezi uydu tv ( SMATV ) yayın sistemi Yönetmeliğe uygun olarak dijital adresli yangın algılama ve ihbar sistemi Projesinde belirtilen bloklarda ve otoparklarda acil anons ses sistemi Renkli görüntülü İnterkom sistemi 249 adet kapalı ve 40 adet açık otopark Site girişinde güvenlik kontrollü giriş sistemi Site genelinde 7/24 saat izleme ve kayıt özellikli kapalı devre çevre güvenlik ( CCTV ) sistemi Kapalı otoparklarda sprinkler yangın söndürme sistemi Kapalı otoparklarda duman egzoz havalandırma sistemi Bağımsız bölümlerde ısı ve ses yalıtımı Merkezi ısıtma ve sıcak su üretimi ısı istasyon (sup-station) sistemi Ortak alanların enerji maliyetlerini azaltmak için, çatılarda güneş panelleri Bu kriterler doğrultusunda tasarlanan, Toplam İnşaat Alanı 62.745,14 m² olan Emlak Konut Başakşehir Evleri 2. Etap; 1 adet 1+1, 107 adet 2+1, 2 adet 2+1 dubleks, 114 adet 3+1, 47 adet 4+1 den oluşan toplam 271 adet konuttan oluşmaktadır.

Proje Görselleri :